Miłość, wolność, samotność

Miłość, wolność, samotność. Nowe spojrzenie na związki między ludźmi. OSHO Miłość • To, co obecnie nazywasz miłością, jest skierowane d...

Miłość, wolność, samotność. Nowe spojrzenie na związki między ludźmi.
OSHO

Miłość

• To, co obecnie nazywasz miłością, jest skierowane do kogoś, ograniczone do jego osoby. A miłość nie jest czymś, co można ograniczyć. Możesz ją trzymać w otwartych dłoniach. lecz nie w garści. Gdy zamkniesz dłonie, okaże się, że są one puste; gdy je otworzysz, cała egzystencja stanie do twojej dyspozycji.

• Miłość to dzielenie się; pożądanie to gromadzenie. Pożądanie zawsze chce, ale nigdy nie daje, a miłość zna jedynie dawanie i nigdy nie prosi o nic w zamian; jest bezwarunkowym dzieleniem się.

• Miłość nigdy nie czeka na nagrodę, nawet na podziękowanie. Jeśli druga strona okazuje wdzięczność, miłość zawsze jest zaskoczona - przyjemnie zaskoczona, ponieważ niczego w zamian nie oczekiwała.

• Miłość jest uniwersalna. Miłość nie zaprasza do świętowania tylko kilkorga ludzi, miłość zaprasza gwiazdy i słońca, i kwiaty, i ptaki, wszystko, co istnieje.

• Człowiek powinien zrozumieć samego siebie, być jak dziecko bawiące się na plaży, zbierające muszelki, kolorowe kamyczki, bezgranicznie zadowolone, jakby znalazło skarb. Jeśli umiesz docenić w życiu małe rzeczy, potrafisz żyć w stanie wolności i pozwalasz na to innym, cały świat może być przyjazny. Będzie piękny, pełen wdzięku; będzie jaśniał wśród rozpalonych serc. A kiedy już poznasz ten ogień, jego płomienie zaczną wzrastać. Płomienie miłości wzrastają bowiem podobnie jak drzewa; płomienie miłości rodzą kwiaty i przynoszą owoce, podobnie jak drzewa.
Ale to co nazywasz miłością wcale nią nie jest. Dlatego wszystko wydaje się takie dziwne. Ktoś mówi ci: "Jak pięknie wyglądasz! Tak bardzo cie kocham, w całym wszechświecie nie ma piękniejszej kobiety". A ty nigdy nie odpowiesz "Nie masz prawa tak mówić, ponieważ nie znasz wszystkich kobiet we wszechświecie". Słysząc tak piękne słowa, zapominasz o tym, że są nieprawdziwe.
Tych wszystkich dialogów ludzie uczą się z filmów, z powieści - a one znaczą jedynie" "Chodź do łóżka". Lecz ponieważ jesteśmy ludźmi cywilizowanymi, wypada nam poczynić jakieś wstępne starania, zanim powiemy: "Chodź ze mną do łóżka".

• Jeśli miłość rozumiana jest jako spotkanie dwóch dusz - nie tylko jako seksualne, biologiczne połączenie męskich i żeńskich hormonów - wówczas dodaje skrzydeł, umożliwia pełne zrozumienie życia. A kochankowie po raz pierwszy mogą stać się przyjaciółmi. W przeciwnym razie na zawsze pozostaną zamaskowanymi przeciwnikami.

• Osoba, która nie kocha samej siebie, nie będzie w stanie kochać nikogo innego, nigdy. Pierwsza fala miłości musi powstać w twoim sercu. Jeśli nie narodzi się dla ciebie samego, nie narodzi się dla nikogo innego, ponieważ wszyscy inni są od ciebie oddaleni.

• Cierpiąc z miłości nie cierpisz na próżno. Cierpienie z powodu miłości jest twórcze; wznosi cie na wyższe poziomy świadomości. Cierpienie bez miłości jest pozbawione sensu; prowadzi cię donikąd, obracasz się w błędnym kole.

• Miłość stwarza problemy. Możesz uniknąć tych problemów, unikając miłości - ale te problemy są bardzo ważne! Musisz wyjść im na przeciw, rozprawić się z nimi; przeżyć je, rozwiązać i zamknąć. Musisz przez nie przejść; tędy wiedzie droga. Miłość to jedyna sprawa, którą warto się zajmować.


You Might Also Like

0 comments